Rosení oken, proč vzniká a jak mu předejít

Rosení oken – proč vzniká a jak mu předejít?

S rosením oken se můžeme setkat v nejedné domácnosti. Ačkoliv jde o zcela přirozený jev, je pochopitelné, že spousta lidí jej vnímá jako problém, který se snaží odstranit. Ještě než se do toho pustíme, podívejme se, jak a proč rosení oken vzniká a hlavně, jak mu co nejefektivněji předcházet.

Obsah článku:

Co znamená rosení oken a jak vzniká?

Nejprve vás ujistíme, že orosená okna neznamenají, že jsou nekvalitní a zralá na výměnu a vyhození. Jak už jsme zmínili v úvodu, rosa na oknech patří mezi běžný fyzikální jev, který vzniká nadměrnou kondenzací vodních par a zpozorovat ho tak můžeme v koupelně, v kuchyni, ale i v jiných místnostech. Co se stane, když si vytáhnete pivo z ledničky? Orosí se. Děje se tak, protože vzduch v místnosti dokáže přijmout pouze určité množství vlhkosti. Jakmile přítomná vlhkost přesáhne tuto hranici (rosný bod), na nejchladnějších plochách v místnosti se kondenzovaná vlhkost vysráží a následně přetvoří v rosu, jinovatku, případně stékající kapičky vody. 

7678

Čím vyšší vlhkost vzduchu v místnosti, tím více se okna rosí

Tomu samému procesu podléhají i okna. I u nich se jedná o povrchovou kondenzaci vodních par, které se mísí se vzduchem v místnosti. Zjednodušeně lze říci, že čím vyšší je vlhkost vzduchu v interiéru, tím větší je pravděpodobnost, že se okna orosí. Obzvláště pak na podzim a v zimě, protože teplejší vzduch v místnosti absorbuje více vlhkosti než studený.

Rosení oken v novostavbě a starých domech

Největší sklony k orosení mají okna ve starých domech s vyšší vlhkostí, kde se pak častěji setkáváme s hygienickými problémy jako je případný vznik plísní, apod. Výjimkou ale není také rosení oken v novostavbě, což zapříčiňuje ještě vlhký stavební materiál a mokré procesy, které předtím na stavbě probíhaly. Novostavby tedy kladou velký důraz na větrání, protože jedině tak stěny a veškerý materiál pořádně vyschne.

Rosení oken zevnitř

Okna se mohou rosit v různých částech, a to jak zevnitř, tak i zvenčí. Rosa na oknech nejvíce vzniká v nedokonale těsněných místech, např. styk rámu a křídla, anebo při spodní vodorovné straně zasklení (skla).

Čím lépe okno izoluje a těsní, tím méně se rosí na vnitřní straně.

Co přispívá k rosení oken zevnitř?
  • Páry vznikající při vaření
  • Sprchování
  • Sušení prádla v místnosti
  • Pobyt lidí v místnosti
  • Zalévání květin
  • Akvária, terária, apod.
  • Vlhkost novostavby
  • Nedostatečné větrání
  • Nevhodné umístění topného tělesa
  • Vnitřní parapet přečnívající nad topení umístěné pod okny
  • Stažené žaluzie zabraňující ohřívání a osušování skel
  • Neprodyšné zateplení budovy

Rosení oken zvenku

Opačným problémem, který vzniká zejména u oken nejvyšší kvality je orosení skel zvenku. Na něm nese zásluhu venkovní vzduch a jeho vlhkost a konzistence. K orosení dochází v momentě, kdy teplota vnější strany oken významně klesne pod teplotu venkovního vzduchu. Tato chvíle nastává např. po svítání kdy velmi rychle stoupá teplota vzduchu.

Rosení plastových oken

Ať už si pořídíte kvalitní plastová okna nebo moderní dřevěná okna, nelze tvrdit, že některé mají větší sklony k orosení. Vždy záleží na kvalitě těsnění a kování a pak také na počtu skel. Naopak, pokud se kvalitní nová okna rosí, zejména pak zvenčí, vypovídá to o jejich kvalitě – těsní a izolují natolik dobře, že nepropouští vlhkost a její kondenzace pak způsobuje orosení. Stejné je to i u dřevohliníkových oken a hliníkových oken.

Rosení oken v kuchyni, ložnici a koupelně

Je dost možné, že se vám okna nejvíce rosí právě v kuchyni nebo v ložnici. V ložnici spíme, a tudíž přes noc dochází k většímu uvolňování vodních pár, tím, jak vydechujeme. Nejvíce rizikovou místností na zamlžování oken je koupelna, kde se hromadí nejvíce vlhkosti. Bohužel právě v koupelnách nejčastěji chybí okna, takže odpařování vlhkosti účinně zabrání pouze kvalitní ventilátor. Vaše koupelna jeho přítomnost nicméně ocení, i když se ve vaší koupelně okna nachází.

Jak zabránit rosení oken?

Hádáme, že nejvíce vás zajímá, jak rosení oken zamezit. Ačkoliv rosení oken nejde úplně 100% zabránit, existuje několik tipů, jak jej minimalizovat:

1. Vyměňte stará okna za nová

Starší okna se zamlžují více, jelikož neizolují tak dobře jako kvalitní okna s tepelněizolačním dvojsklem. Ty mohou úplně nebo alespoň částečně zabránit rosení oken z vnitřní strany. Na druhou stranu, kvalitní moderní okna těsní natolik dobře, že jimi vlhkost neuniká, proto je třeba o to pravidelněji větrat. Můžete si vybrat plastová, nebo dřevěná, popř. i hliníková okna.

2. Správně a pravidelně větrejte

Příčinou toho, že i nová kvalitní okna s dobrými izolačními vlastnostmi mlží, může být nedostatečné nebo nesprávně větrání. Kolem správného způsobu větrání panuje spousta domněnek a mýtů, nicméně základní pravidlo pro větrání v zimě zní: větrejte spíše intenzivně a párkrát za den než dlouho a tzv. na větračku. Větrání je nezbytné nejen proto, abyste doma dýchali čerstvý vzduch, ale i pro snížení vlhkosti vzduchu v místnosti a jeho výměnu. Čím méně se vzduch uvnitř místnosti mění, tím spíše se zvýší jeho vlhkost a potenciál k tvorbě plísní. 

3. V zimě nevětrejte na mikroventilaci

V chladnějším období určitě nevětrejte na mikroventilaci. Výměna vzduchu v tomto případě probíhá pomaleji, takže abyste opravdu dokonale vyvětrali, musí být okno otevřené delší dobu. Mezitím stěny v místnosti vychladnou a ohřátí čerstvého vzduchu opět trvá déle, což se samozřejmě negativně podepíše na vašich výdajích za vytápění. Navíc právě tehdy, když teplota vnitřního povrchu okna klesne, se okno orosí. V létě větrání na ventilaci nevadí, naopak během parných letních dní se bez „větračky“ mnohdy neobejdeme. 

4. Nesušte prádlo v místnosti

Jak už jsme zmínili na začátku, k rosení oken přispívá i sušení prádla v místnosti. Rozumíme, že ne každý má možnost sušit během zimy prádlo v sušárně, nicméně snažte se prádlo dávat třeba na balkon, terasu, zahradu nebo do chodby.

5. Zvažte větrací systémy 

Trh nabízí i speciální větrací systémy zajišťující pravidelný přívod čerstvého vzduchu skrze okna. Dají se namontovat jak k rámům oken, tak i mezi rámy či křídla, přičemž některé z nich dokonce umožní také instalaci pylových filtrů. Větrací systémy integrované do rámů vzhledem ke složité, a především nenávratné montáži úplně nedoporučujeme. Regulovaně přivádět vzduch do místnosti můžete i pomocí tzv. větracích klapek. Ty se dají namontovat jak do starších, tak i nových oken a fungují na principu automatického větrání. Zároveň ale reagují na vítr – jakmile fouká, zaklapnou se, aby se nevytvářel průvan. 

Jak správně větrat, aby se okna nerosila?

A jak tedy správně větrat v chladnějším období, kdy se okna rosí nejvíce? Abyste předcházeli rosení oken, větrejte zhruba 3x denně a to tak, že otevřete okno či balkonové dveře dokořán na zhruba 5–10 minut. Důležité je takto vyvětrat v ložnici těsně před spaním, neboť právě brzy ráno bývá vlhkost venkovního vzduchu nejvyšší, což se na oknech projeví v podobě rosy hned časně z rána.

Přípravek proti rosení oken

Existuje také spousta přípravků slibujících odstranění problému rosení oken. Ty však fungují, pokud tedy vůbec, pouze povrchově, příčinu problému ale neodstraní. Své využití najdou spíše u vozidel, doporučujeme tady raději zkusit pravidelně a správně větrat než vyhazovat peníze za mnohdy nefunkční přípravky. Stejně tak můžete zkusit spoléhat na babské rady typu využití mýdla či zubní pasty, nic z toho ovšem nedoporučujeme zkoušet a nelze ani tvrdit, že vám to zajistí kýžený efekt.

Zaujala vás naše nabídka nebo máte další otázky?
Zavolejte nám Vyplňte nezávaznou poptávku Zabere Vám to jen 3 minuty
Vyhledejte nejbližší
Pobočku
Vyhledat kontakt